Denný rytmus:
08.00 voľná hra, aktivity pre deti
10.00 ranný kruh
10.15 desiata
10.30 vychádzka do okolia
12.00 obed
12.30 rozprávka, divadielko
12.45 odpočinok
14.30 olovrant
14.45 hra v záhrade
Každý deň podnikáme prechádzky do okolia: do lesa, na lúku, ku rieke, ku skale…kam nás nohy zavedú 😀 Dĺžku a náročnosť prechádzky prispôsobujeme veku a skupine detí.
Týždenný rytmus / aktivity ponúkané v herni:
Pondelok
Práce spojené s rytmom roka: lúpanie orieškov, vysádzanie priesad, výroba džemov, sušenie ovocia
Každý pondelok ponúkame deťom aktivity, ktoré sa robia počas roka. Aktivity sú spojené s rytmom roka, teda s konkrétnym ročným obdobím. Sú to predovšetkým aktivity, ktoré bežne robili naše staré mamy a dnes už ich deti nemajú možnosť tak často zažívať. My veríme, že to má veľký význam pre prirodzený vývin detí. Formuje to ich motoriku, zručnosť, priaznivo pôsobí na vývin zmyslov a v neposlednom rade buduje u detí pozitívny vzťah k práci. Deti si môžu sami namlieť múku, nalúskať oriešky, vyrobiť džem…
Utorok
Maľovanie vodovými farbami, modelovanie z včelieho vosku
Utorok máme umelecký deň. Deti prirodzene milujú umenie, pomocou umenia môžu vyjadriť svoje potreby a pocity. Maľujeme prírodnými vodovými farbami technikou mokré do mokrého. Deti môžu ľubovoľne prenášať farby na papier kde sa zmiešajú a vytvárajú krásne obrazce. Nejde o žiadne zadanie, deti tvoria zo seba a z vlastnej fantázie. Ide o terapeutickú formu maľovania. Taktiež modelovanie z včelieho vosku je medzi deťmi veľmi obľúbené . Vosk je teplý materiál, prirodzene zahrieva deti najmä v zimnom období. Na rozdiel od plastelíny musia deti pri tvorbe zapojiť viac síl, aby niečo vytvorili. Najskôr si musia vosk zohriať v rúčkach aby zmäkol. Ale výsledok stojí zato. Táto kreatívna tvorba je tiež veľmi vhodná na formovanie jemnej motoriky detí.
Streda
Cesta od zrnka ku chlebu, pečenie
Streda je deň keď pracujeme s cestom a pečieme všelijaké dobroty. Ráno už na deti čaká nachystaný stol, pracovné doštičky, valčeky, formičky. Spoločne si vyrobíme cesto, vymiesime a vytvoríme žemličky, chlebík alebo koláčiky. Deti majú možnosť zažiť celú cestu od zrnka až k chlebu. Prejdeme s nimi celým procesom od zasadenia zrnka až po upečenie chleba.
Štvrtok
Výroba kreatívnych vecí z prírodných materiálov: ovčia vlna, drevo, kamienky
Vo štvrtok sa venujeme výrobe z prírodných materiálov. Počas prechádzok v lese si deti radi zbierajú rôzne kamienky, paličky, šišky. V triede si potom z nich vyrábame figúrky, kreatívne ozdoby, rôzne výrobky. Vyrábame tiež prírodnú kozmetiku, mydielka, ozdoby z vlny, maľujeme kamienky. Tieto výrobky si deti potom môžu zobrať domov, aby potešili svojich blízkych alebo samých seba 😀 Deti môžu naplno uplatniť svoju kreativitu a zručnosť. Práca s prírodnými materiálmi blahodárne pôsobí na všetky zmysly detí.
Piatok
Spoločné upratovanie priestoru, veľký výlet do lesa
Na piatok sa už vždy všetci tešíme. Spoločne si upraceme herňu, vyčistíme hračky, pozametáme a po zjedení desiatej vyrážame na výlet do lesa. Obed si berieme so sebou, alebo si pripravíme niečo dobré na ohni. Chodievame na turistiku do lesa, k rieke, ku skale. Deti sa spájajú s prírodou, so všetkými živlami, sledujú život v lese, na lúke , pri vode a tak si budujú prirodzenú odolnosť a imunitu. So sebou berieme vždy vrece na odpadky. Vlastným príkladom učíme deti ako sa s úctou a rešpektom správať k prírode a jej obyvateľom. Budujeme v nich pocit, že nie sme od prírody oddelení, ale sme jej súčasťou.
Ročný rytmus / oslava sviatkov podľa našej tradície:
September – ďakovanie za úrodu, Michalská slávnosť
V septembri privítame medzi nami nových kamarátov, ktorých pasujeme za rytierov na michalskej slávnosti. Spoločne sa odvážne postavíme drakovi a vyberieme sa na výpravu ku skale a do jaskyne. September je aj mesiacom vďačnosti. Poďakujem za všetko, čo v živote máme. Stretneme sa pri spoločnom stole a poďakujeme matke zemi za dary, ktoré nám dáva.
Október – deň stromov
V októbri si pripomíname aké dôležité sú pre náš život stromy. Sú to pľúca zeme, bez nich by nebol život na zemi možný. Preto sa každoročne venujeme výsadbe stromov. Každé dieťa zasadí strom.
November – Martinská slávnosť
November sa nesie v znamení svetiel a stíšenia sa. S deťmi si vyrábame lampášiky, ktoré potom ponesieme v lampášikom sprievode. Čítame príbeh o tom ako sa Martin podelil o svoj plášť so žobrákom.
December – Mikuláš, Vianoce, pastiersky príbeh
December je aj u nás časom pokoja, lásky a očakávania Vianoc. Spoločne prežívame adventný čas, čítame príbeh o sv. Mikulášovi, hráme pastierske divadielko. Stretneme sa s rodičmi pri adventnej špirále a vianočnom punči a pečive. Vyberieme sane a hurá na kopec.
Január – Trojkráľový príbeh
Keď sa deti vrátia z vianočných prázdnin, zotrvávame ešte chvíľu vo vianočnej nálade. Na svet prišlo dieťatko a s ním prísľub nových začiatkov. Čítame si príbeh o troch kráľoch a o ich putovaní za zlatou hviezdou. Príbeh znázorňujeme aj v kolohre. Vyrábame zlaté hviezdy Rozprávame sa o darčekoch.
Február – Hromnice
Vo februári vyrábame s deťmi hromničku z včelieho vosku. V hrnci roztopíme vosk z neho vytvoríme sviečku. Naši starí rodičia verili, že nás ochráni pred bleskom. Je to pre deti priam alchymistický zážitok.
Marec – Fašiangy, Turíce- karneval, vítanie jari
V marci pečieme šišky, vyrábame karnevalové masky, spievame, tancujeme. Začiatkom marca máme karnevalovú slávnostnosť na ktorú pozývame aj rodičov. Na konci marca spoločne privítame jar na jarnej slávnosti. Každé dieťa si symbolicky zasadí svoje semienko do zeme. O kvietky sa potom spoločne staráme po celý rok.
Apríl – Deň zeme, Veľká Noc
V apríli oslavujeme deň zeme, čistíme prírodu a pripravujeme sa na veľkonočné sviatky. Maľujeme vajíčka, pletieme korbáče, pečieme koláčiky. Stále viac času trávime vonku. Začínajú práce na záhrade. Hráme si divadielko o tom ako sa húsenica premenila na motýľa.
Máj – Prvý máj
V máji vešiame farebné stužky na stromy, pracujeme v záhrade, vyrábame darčeky pre mamičky ku dňu matiek.
Jún – Deň detí, sviatok sv. Jána
Na deň detí sa tešia všetky deti. Každý rok im prichystáme prekvapenie, deň plný zábavy, hier a domácej zmrzliny 🙂 Spoločne s rodinami oslávime sviatok svätého Jána. Zapálime veľkú vatru. S deťmi vyrábame „ohňové palice“. Trávime čas v lese, na lúke, pri potoku. Zbierame bylinky. Vyrábame krémy, olejčeky a mydlá z byliniek.
Júl – Slnko, voda, radosť, hra
V júli sa radujeme zo slniečka, trávime veľa času v prírode, chodíme k rieke užívame si dni plné hier a zábavy.
August – Slnko, voda, radosť, hra
V auguste trávime väčšiu časť dňa vonku. Chodíme na výlety, pripravujeme si jedlo na ohni. Učíme sa prežiť v prírode. Pomaly sa pripravujeme na nový školský rok. Čistíme si priestor v ktorom žijeme.